Alan adınızın uygun, basit ve hatırlanabilir olması, ulaşılabilirlik yönünden gerektiğince önemlilik taşımaktadır.

Domain(alan adı), internette yer alabilmek amacıyla sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları internet sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

IP Adresi

nternet üstünde tanımlı olabilmek amacıyla Internet Protocol (IP) numarasına gereksinim duyulur.Bu na IP Adresi denilmektedir. İnternet üstündeki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Çünkü bilgisayarlar birbirlerine bu IP adresleri üstünden bağlanırlar. Domain adı ise bu IP adresinin daha anlaşılır bir görüntüsüdür.Yani hatırlanması daha zor olacak numaralardan meydana gelen IP adresleri yerine bu adrese karşılık gelen domain isimleri kullanılarak istenilen adrese basitçe ulaşılır.

Alan adları olası bulunduğunca basit ve hatırlanabilir olmalıdır. Akılda kalıcı, uzun olmayan alan adları, çok sayıda ziyaretçinin sitenize ulaşabilmesini sağlar.

Domain adınızın; hizmet verdiğiniz sektör, sattığınız ürün ya da mesleğiniz gibi öğeleri sahibi olan bir isimden oluşması da, oluşturulan aramalar neticesinde sitenizin bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır.

DNS (Domain Name System)

Domain Name System yani domain isimlendirme sistemi denilen DNS, IP adresleri ile alan adı arasındaki bağlantıyı kurmak hedefiyle tasarlanmış bir sistemdir. Bu sayede kullanılması pek basit olmayan IP adresleri ile basit anlaşılır domain isimleri ilişkilendirilmiş olur.

DNS yardımıyla IP adresinin hangi bilgisayara bağlı bulunduğu ve sitenin yeri belirlenir ve dilediğiniz yere ulaşırsınız.
Domain Uzantıları

Domain uzantıları internet sitelilerini yapılma amaçlarına göre özelleşmesi amacıyla kullanılırlar. Bu uzantılar şu şekildedir.

  • com : Ticari kuruluşlar amacıyla
  • net : Çalışma kısmı internet olan kuruluşlar amacıyla
  • org : Dernekler, Organizasyonlar amacıyla
  • gov : Devlet kuruluşları amacıyla
  • edu : Eğitim kuruluşları amacıyla
  • mil : Askeri kuruluşlar amacıyla
  • ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)

tv : Tuvalu isimli bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Televizyon kanalları doğrulusunda rağbet görmektedir.

Türkçe Domain İsimleri

Domain isimlerinde Türkçe karakter kullanabilmeyi gerçekleştiren bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde Türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç sahibi olan alan adlarıda kullanılabilmektedir.

Türkçe dil desteği olan internet tarayıcısı ve ve Türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması üstünlük olmakla beraber, e-posta sistemlerinin şimdilik süregelen destek sağlamaması neticesi mail gönderme konusu ile ilgili birtakım problemler yaşanması muhtemeldir.

Alt Domain

***.firmaadi.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı ancak değişik bir hesap yaratabileceğiniz domainler manasına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kopyalama işlemine izin verilmiyor. :)